Kürtaj Sonrası

Kürtaj Sonrası

Kürtaj Sonrası | Kürtaj Ankara | Op. Dr. Nurten Koç

Kürtaj işleminden sonra, genel anestezi ile yapılmışsa genel anestezi kaynaklı toparlanma süresi geçerli olacaktır. Ameliyat sonrasında hasta 10-20 dakika arası dinlendirilir. Anesteziye bağlı olarak kürtaj sonrasında bilinçsel eksiklik, sersemlik, mide bulantısı gibi durumları gözlenmesi normaldir.

Anestezi kaynaklı olan bu bulguların yanında, kasık bölgesinde hafif-orta şiddetli ağrı ve kanamalar da oluşabilir. Bu bulgular yaklaşık 1-1.5 saat içerisinde azalarak kaybolur. Kadın doğum uzmanı hekim, hastaya dikkat edilmesi gereken hususları ve kullanması gereken ilaçları detaylı şekilde anlatacaktır.

Kürtaj Sonrası Pansuman Gerekli midir?

Kürtaj işleminin ardından pansumana ihtiyaç yoktur. Genital bölgenin temizliği esnasında özen gösterilmesi yeterlidir. İşlemi takip eden 1 haftalık süreçte genital bölgenin sabunla yıkanmaması ve vajinal duş yapılmaması önemle tavsiye edilir ve gereklidir. Lütfen dikkat genital bölge yalnızca suyla yıkanmalıdır.

Kürtaj Sonrası Kontrol

Ankara'da Op. Dr. Nurten Koç, kürtaj işlemini ultrasonografi eşliğinde gerçekleştirdiği için işlemi takip eden 1 hafta 10 günlük süreçte hastanın tekrar kontrole gelmesi isteyebilir. Çünkü bu yöntem içeride parça kalması ve başka bir problem yaşanması olasılığını en aza indirgemektedir.

40 gün sonra rutin muayene amacıyla hasta yeniden kontrole çağrılmaktadır. Kürtaj işleminden sonra herhangi bir rahatsızlık hissedilmesi, kanamanın fazla olması veya normalden farklı olduğu düşünüle her durumda kadın doğum uzmanızıma danışması gereklidir.

Kürtaj Sonrası Ağrı Olur Mu?

Kürtaj ameliyatından sonra adet sancısına benzer ağrılar yaşamak normaldir. Ancak bu ağrıların şiddetlenmesi ya da çok uzun sürmesi durumunda hasta mutlaka doktorumuza danışmalıdır.

Kürtaj Sonrası Taburcu Süresi Nedir?

Kürtaj işlemi sonrasında hastanın hastanede yatmasına gerek yoktur. Anestezi sonrası toparlanma sürecine girilir. Sonrasında toparlanma sürecinin tamamlanmasının ardından, hasta Op. Dr. Nurten Koç onayıyla evine dönebilir. İşlem sonrası ortalama 1-2 saat arasında hasta taburcu edilir.

Kürtaj Sonrası İlaç Kullanımı

İşlem sonrasında doktorumuzun verdiği antibiyotik ve ağrı kesiciler titizlikle, doktorumuzun önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Doktor onayı olmaksızın, hasta kendi kararıyla ilacı bırakmamalı ya da ilaç seçilmemelidir.


Dr Nurten Koç Hemen Ara Dr Nurten Koç WhatsApp Hattı