Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj Nasıl Yapılır? | Kürtaj Ankara | Op. Dr. Nurten Koç

Kürtaj yaptırmadan önce gebenin sağlık durumu gerekli tetkikler yapılır ve incelenir. Ultrason sistemleri ile ceninin rahim dışındaki yerleşim durumu gözlenir. Kürtaja engel oluşturabilecek bir durum olup olmadığı saptanır. Eğer işlemin genel anestezi altında yapılmasına karar verilirse, bir anestezi uzmanı ya da tekniker mutlaka işlem sırasında hazır bulunmalıdır.

Genel anestezinin tercih edildiği durumlar genellikle ilk gebeliğini yaşayan ya da daha önce sezaryen ile doğum yapmış olan hastalardır. Anestezide uyutarak kürtaj (sedasyon) yöntemi uygulanır bu aşamada doktorun direktiflerini dinlemek çok önemlidir. İşlem esnasında öncelikle enfeksiyon riskine karşı rahim ağzı dezenfektan sıvılar yardımıyla temizlenir. Ardından spekulum adı verilen bir alet kullanılarak rahim ağzı sabitlenir ve buji adındaki aletler ile rahim ağzı genişletilir. Sonrasında rahmin temizlenmesi ve ceninin tahliyesi gerçekleştirilir.

Bu aşamada farklı teknikler kullanılabilir. Ankara'da kürtaj yaptırmak isteyenler için Op. Dr. Nurten Koç karmen kanülü ile aspirasyon bilinen adı ile vakumla kürtaj yani son sistem tekniğini uygulamaktadır. Her ne kadar kürtaj cerrahi işlem sınıfında olduğu için halk arasında kürtaj ameliyatı olarak isimlendirilse de herhangi bir dokunun kesilmesi söz konusu olmadığı için bu işlem sırasında dikiş de atılmaz.


Dr Nurten Koç Hemen Ara Dr Nurten Koç WhatsApp Hattı