Kürtaj Öncesi

Kürtaj Öncesi

Kürtaj Öncesi | Kürtaj Ankara | Op. Dr. Nurten Koç

Kürtaj Öncesi Hasta Tarafından Yapılması Gerekenler

Ankara'da kürtaj işlemi genel anestezi uygulanarak yapıldığı için genel anestezinin bir gerekliliği olarak hasta işlemden 4-5 saat öncesine kadar aç ve susuz kalmalıdır. Ancak burada sözünü ettiğimiz anestezi diğer operasyonlarda uygulananlar gibi uzun ve ağır bir anestezi gerektiren bir durum değildir. Sedasyon adı verilen çok hafif bir uyku durumudur.

Ameliyatlardaki genel anesteziden farklı olarak çok düşük dozda ilaç verildiği için hasta kürtaj işleminden 5 dakika sonra gözlerini açarak kendine gelebilmektedir. Ek olarak iki bacak yana ve hafif yukarı doğru açık (lithotomi) pozisyonunda jinekolojik masaya oturulmadan önce mesanenin boşaltılması, yani idrara çıkılması gerekir.

Kürtaj Öncesi Doktorunuz Tarafından Yapılması Gerekenler

Kürtaj işlemi öncesi hastanın kararlılığını doğru algılanmalıdır. Hastanın genel psikolojik durumu sağlıklılığı yönünden tespit edilmelidir. Eğer kadın doğum uzmanımız Op. Dr. Nurten Koç, hastanın ruhsal durumunda bir dengesizlik ya da dikkat çeken başka bir durum fark ederse mutlaka bir psikiyatri uzmanından konsültasyon istemeli ve işlemi bekletebilir.

Özellikle isteğe bağlı yasal kürtaj işlemi gerçekleştirecek değerli hastalarımıza kararlarında net olup olmadıklarını soruyor ve olabildiğince eğer şansları varsa kürtajdan vazgeçip doğurmaları konusunda bir kez defa düşünmeleri tavsiyesinde bulunuyoruz. Kararında net olan hastalarımızın fikirlerine saygı duyarak, kürtaj işlemiyle ilgili bütün gerekli detayları verdikten sonra işleme başlıyoruz.

Kürtaj işlemi öncesi tam jinekolojik muayene yapılmalıdır ve transvajinal ultrasonografi gerekmektedir. Bu işlemler sonrasında rahim yapısı incelenerek kürtaja engel ya da zorluk oluşturabilecek durumlar saptanır. Kist, miyom gibi anormal durumlar varsa tespit edilerek genel bir değerlendirme yapılır.

Benim kürtaj işlemi isteyen hastalarımıza ricamız, gebelikte 5. hafta geçilmeden yani henüz embriyo kesenin içinde oluşmadan, büyümeden kalp atışı oluşmadan işlemi yaptırmaları yönündedir. Bu süreç de ortalama döllenmenin olduğu geceden itibaren 3 haftaya tekabül etmektedir. Yani adet kanamanız henüz 1 hafta 10 günlük gecikmesi demektir.


Dr Nurten Koç Hemen Ara Dr Nurten Koç WhatsApp Hattı